Logo Polskiego Radia
Print

Finansowanie partii bez zmian

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 13.04.2012 11:30
Sejm nie będzie zajmował się projektem Ruchu Palikota dotyczącym zmiany sposobu finansowania partii politycznych.
fot. www.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Sejm nie będzie zajmował się projektem Ruchu Palikota dotyczącym zmiany sposobu finansowania partii politycznych - zamiany subwencji z budżetu państwa na 1 procentowy odpis od podatku dochodowego.
Posłowie głosami 199 za, 49 głosami przeciw i przy 185 wstrzymujących się przyjęli wniosek PiS o odrzucenie projektu zmiany ustawy o partiach politycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od głosu wstrzymali się posłowie Platformy Obywatelskiej.
Podczas środowej debaty wszystkie ugrupowania skrytykowały projekt. Posłowie przekonywali, że gdyby propozycje Ruchu Palikota weszły w życie partie dostawałyby 4 razy więcej pieniędzy na swoją działalność niż dotychczas. Zwracali też uwagę, że pieniądze te nie byłyby poddane żadnej kontroli. Partie zabiegłyby jedynie o najbogatszych. Z nowego prawa nie mołoby skorzystać prawie 1,5 mln. osób, które nie płacą podatku dochodowego, co ograniczyłoby demokrację. Podnoszono też kwestię niekonstytucyjności przyjętych rozwiązań, gdyż konstytucja zapewnia tajność wyborów. Tymczasem pracownicy urzędów skarbowych znaliby preferencje polityczne wyborców.
Posłowie Ruchu Palikota przekonywali zaś, że Polacy mają prawo decydować, którą partię finansują.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt