Logo Polskiego Radia
Print

Silne trzęsienie ziemi w Indonezji

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 11.04.2012 12:42
Trzęsienie ziemi o sile 8,7 stopnia w skali Richtera nawiedziło region na zachód od wyspy Sumatra.
Rejon trzęsienia ziemi w IndonezjiRejon trzęsienia ziemi w Indonezjiźr. USGS

Trzęsienie ziemi o sile 8,7 stopnia w skali Richtera nawiedziło region położony na zachód od indonezyjskiej wyspy Sumatra. Służby geologiczne ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami dla Oceanu Indyjskiego. W rejonie epicentrum odnotowano już także silne wstrząsy wtórne.
Władze Indonezji wysłały już ekipy ratownicze do prowincji Aceh na Sumatrze, która położona jest najbliżej epicentrum. Po ostrzeżeniu przed tsunami decyzję o ewakuacji wybrzeża Morza Andamańskiego podjęła Tajlandia. Ewakuację zarządzono m.in. w popularnych wśród zagranicznych turystów kurortach Phuket i Phangnga. Wstrząsy wtórne w rejonie epicentrum miały siłę 6,5 stopnia w skali Richtera. Według relacji świadków były bardzo silne i spowodowały duże zniszczenia w prowincji Aceh. To właśnie ta prowincja została najbardziej zniszczona przez tragiczne w skutkach tsunami w 2004 roku. W sumie zginęło wówczas około 230 tysięcy ludzi - głównie z Indonezji, Sri Lanki i Indii.

Wstrząsy wtórne

U wybrzeży Indonezji, w prowincji Aceh poziom morza wzrósł o 0.8 metra - informują indonezyjscy geofizycy. W rejonie Oceanu Indyjskiego wydano ostrzeżenie o możliwym tsunami. Do prowincji Aceh wysłano służby ratunkowe, które mają pomóc mieszkańcom terenów, na których doszło do trzęsienia ziemi o sile 8,7 stopni w skali Richtera. Zanotowano także wstrząsy wtórne.

IAR/MS

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt