Logo Polskiego Radia
Print

Unia ułatwia przerejestrowywanie samochodów

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 04.04.2012 13:47
Komisja Europejska zaproponowała projekt przepisów ułatwiających przerejestrowywani samochodów w krajach członkowskich na terenie UE

Będą ułatwienia przy przerejestrowywaniu samochodów w krajach członkowskich na terenie całej Unii. Komisja Europejska zaproponowała projekt przepisów w tej sprawie.
Komisarz do spraw przemysłu Antonio Tajani powiedział, że dotychczasowe, biurokratyczne obciążenia utrudniały rejestrację aut i zakłócały funkcjonowanie jednolitego, unijnego rynku. Dodał, że zaproponowane uproszczenia mają przynieść oszczędności w wysokości prawie półtora miliarda euro rocznie. „Chodzi o zredukowanie biurokracji, obniżenie kosztów i zredukowanie liczby oszustw. Chcemy też pomóc naszym obywatelom w życiu codziennym” - podkreślił Antonio Tajani. Poinformował też, że w tej sprawie do Brukseli napływało wiele skarg, rocznie w Unii przerejestrowanych jest 3 i pół miliona pojazdów.
Zgodnie z propozycją Brukseli, obywatele jednego kraju, którzy część czasu w ciągu roku spędzają w innym państwie nie będą musieli przerejestrowywać samochodów. Ci, którzy kupują używane samochody w innym kraju nie będą zmuszani do przeprowadzenia dodatkowych kontroli technicznych i unikną administracyjnych problemów. Firmy wypożyczające samochody będą mogły przewozić na czas wakacyjny auta do innych państw, bez konieczności przerejestrowywania, co powinno obniżyć ceny wynajmu.
Skorzystają też firmy użytkujące pojazdy na terenie Unii - auta, furgonetki, ciężarówki i autobusy muszą być zarejestrowane w kraju, gdzie dana firma ma siedzibę. Osoby, które pracują w innym państwie członkowskim i jeżdżą samochodami służbowymi, nie muszą ich przerejestrowywać u siebie w kraju.
Teraz propozycją Komisji Europejskiej zajmą się unijne rządy i Parlament Europejski.

IAR/B.Płomecka/Bruksela/łut/
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt