Logo Polskiego Radia
Print

Zakończył się szczyt w Brukseli

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 02.03.2012 14:46
Podpisano na nim pakt fiskalny i zaapelowano o dalsze sankcje wobec Białorusi.
PAP

Podpisaniem paktu fiskalnego, wymuszającego dyscyplinę finansową i apelem o dalsze sankcje wobec reżimu na Białorusi zakończył się unijny szczyt w Brukseli. Pakt podpisało 25 europejskich liderów, nie przystąpiły do niego tylko Wielka Brytania i Czechy. Wejdzie on w życie, jeśli ratyfikuje go 12 z 17 państw strefy euro.
Teraz przed krajami strefy euro żmudny proces ratyfikacji. Irlandia już zapowiedziała, że zorganizuje referendum w tej sprawie. W dotychczasowych referendach zwykle za pierwszym razem Irlandczycy odrzucali unijne traktaty i powtarzali głosowanie. Jednak tym razem może być inaczej, bo w pakcie jest zapis, że na ewentualną pomoc finansową mogą liczyć te kraje, które przyjmą dokument, a Irlandia już wcześniej zmuszona była prosić o międzynarodową pożyczkę.
Nie wiadomo natomiast co się stanie z traktatem we Francji. Jeśli za kilka miesięcy w wyborach prezydenckich wygra socjalista Francois Hollande to, jak zapowiadał, będzie chciał renegocjować pakt. Podpisanie dokumentu nastąpiło rano, później unijni liderzy spotkali się na jeszcze na ostatniej, dwugodzinnej sesji.
Omówili na niej między innymi to, co dzieje się na Białorusi, gdzie reżim łamie demokratyczne standardy.
We wnioskach ze szczytu unijni liderzy wyrazili poważne zaniepokojenie pogorszeniem się sytuacji w tym kraju i poprosili unijnych ministrów spraw zagranicznych, by kontynuowali prace nad zaostrzeniem sankcji wobec reżimu w Mińsku. Europejscy liderzy podtrzymali zobowiązanie Unii do zacieśnienia współpracy z białoruskim społeczeństwem obywatelskim i ponowili ofertę wspierania jego demokratycznych aspiracji.

PPPrint
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt