Logo Polskiego Radia
Print

Dama wraca pod Wawel

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 10.02.2012 15:01
"Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci po 3 latach nieobecności wraca do Krakowa.

"Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci po 3 latach nieobecności wraca do Krakowa. Dzieło zaprezentowano dziś w Muzeum Narodowym.
Wcześniej obraz wystawiany był w Budapeszcie, Warszawie, Madrycie, Berlinie i Londynie.
Jak mówi główny konserwator Muzeum Narodowego, Janusz Czop, obraz dobrze zniósł trudy wielu podróży. Kontrole przeprowadzane podczas jego przemieszczania nie stwierdziły widocznych zmian. Obraz czekają jeszcze badania specjalistyczne, które w stu procentach wykluczą jakiekolwiek uszkodzenia.
W Muzeum Czartoryskich, gdzie obraz ma wrócić, trwa remont. „Dama z Gronostajem” będzie prezentowana publiczności w Krakowie od kwietnia. Decyzja o tym, gdzie - zapadnie do końca lutego - wyjaśniał Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Pod uwagę brane są cztery miejsca: Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich, Arsenał, Sukiennice i Wawel.
Jak zaznaczał minister, "Dama z gronostajem" zostanie w Krakowie przynajmniej do końca 2022 roku. Muzeum Narodowe planuje wprowadzić ograniczenia, które nie pozwolą na częste podróże obrazu.
Specjalistyczne badania będą prowadzone przez 6 tygodni. Dzięki nieinwazyjnemu prześwietlaniu płótna uda się stworzyć pierwszą monografię obrazu.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt