Logo Polskiego Radia
Print

Zaprzysiężono nowy rząd palestyński

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 02.06.2014 15:10
Uroczystość odbyła się w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu
Flaga PalestynyFlaga Palestyny


Zaprzysiężono nowy rząd palestyński. Uroczystość odbyła się w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie swoją siedzibę ma palestyński parlament. Trzej nominowani na ministrów nie mogli przejechać ze Strefy Gazy do Zachodniego Brzegu. Poinformował o tym generał Yoav Mordechai, który kieruje izraelskim wojskiem nadzorującym terytoria palestyńskie.
W ubiegłym tygodniu palestyńskie frakcje Hamas i Fatah porozumiały się i poinformowały, że stworzą wspólny, przejściowy rząd. W ten sposób, po siedmiu latach rozłamu, Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy mają mieć te same władze. Odkąd w 2006 roku islamistyczny Hamas przejął kontrolę w Strefie Gazy, Palestyńczycy byli podzieleni, co utrudniało im walkę o stworzenie własnego państwa. Obie frakcje wielokrotnie ze sobą rywalizowały i przedstawiały różne podejście do najważniejszych spraw. Teraz wreszcie się porozumiały - co było reakcją na załamanie się izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych. Najdalej w listopadzie ma dojść do wspólnych wyborów, które w ostatnich latach były wielokrotnie odkładane.
Izrael poinformował Palestyńczyków, że zamierza zbojkotować nowy rząd. Zarówno władze w Jerozolimie, jak i Stany Zjednoczone uznają Hamas za organizację terrorystyczną.


IAR/al-Dżazira/rtrs/wcześn./dw/dabr/PP

tags: Izrael, Palestyna
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt