Logo Polskiego Radia
Print

Polacy głosują za granicą

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 23.05.2014 18:51
Polacy za granicą głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Początek wyborów jutro w samo południe.
W niedzielę Polacy wybiorą 51 europosłów, foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Pierwsze głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy będą mogli oddać w sobotę o godzinie 12.00 czasu warszawskiego w Brasilii, Kurytybie i Buenos Aires. Wyborczy maraton zakończy się w niedzielę o godzinie 23.00 czasu warszawskiego, kiedy zamknięta zostanie ostatnia komisja w islandzkim Reykjaviku.

Głosować można w 174 obwodach w 86 krajach. Najwięcej, bo 131 punktów do głosowania, zostało umiejscowionych w polskich placówkach dyplomatyczno-konsularnych. Kraje, w których powołano najwięcej punktów wyborczych to Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Niemcy.

Aby wziąć udział w głosowaniu za granicą należy posiadać czynne prawo wyborcze, ważny polski paszport lub dowód osobisty. Głosować na podstawie dowodu osobistego można tylko w krajach, do których obywatele polscy mogą wjechać na jego podstawie. Głosować można osobiście na podstawie wcześniejszej rejestracji internetowej, która była możliwa do trzeciego dnia przed dniem wyborów, lub na podstawie zaświadczenie z Urzędu Gminy o prawie do głosowania. Nowością w tegorocznych wyborach jest możliwość oddania głosu korespondencyjnie.

Komisje wyborcze za granicą będą otwarte w godz. 7.00 - 21.00 według czasu miejscowego.

Głosowanie za granicą odbywa się na kandydatów z listy Okręgu Wyborczego nr 4 obejmującego: Warszawę i 8 powiatów województwa mazowieckiego).

W tym roku do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego za granicą zarejestrowała się rekordowa liczba ponad 35 tysięcy osób, w tym ponad 6 tysięcy wyraziło chęć korespondencyjnego oddania głosu. Oznacza to, że liczba zarejestrowanych osób w porównaniu z wyborami z roku 2009 jest o połowę wyższa.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt