Logo Polskiego Radia
Print

Jose Barroso spotkał się z Bronisławem Komorowskim

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 10.05.2014 16:20
Szef Komisji Europejskiej rozmawiał z prezydentem Polski o sytuacji na Ukrainie.
źr. European Commission

Szef Komisji Europejskiej zaniepokojony rozwojem sytuacji na Ukrainie. Jose Barroso rozmawiał w Krakowie z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Okazją do tego spotkania jest obchodzona uroczyście 650. rocznica powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, do czego podczas swojego wystąpienia nawiązał przewodniczący Barroso. Cytował też motto tej najstarszej, polskiej uczelni - "Niech rozum zwycięży nad przemocą". To bardzo ważne przesłanie, o którym nie wszyscy pamiętają, nie wszystkie kraję biorą do serca - mówił. Dodał, że brak zrozumienia dla tych słów stanowi zagrożenie dla Ukrainy, dla Unii Europejskiej oraz dla wspólnych wartości, które są dla nas tak drogie.
Barroso podkreślił, że jako Unia Europejska powinniśmy działać z determinacją na rzecz podtrzymywania wartości wspólnotowych. Jego zdaniem, niewybaczalne byłoby niedostrzeganie wyzwań stojących przed Wspólnotą. I dlatego - przekonywał - udzielamy wsparcia Ukrainie, by mogła być krajem suwerennym, niezależnym i stabilnym. Dodał, że Wspólnota prowadzi takie działania, by pokazać Rosji, ża zachowanie, którego ten kraj się dopuszcza nie jest akceplowalne.
Jose Barroso podziękował Polsce za - jak się wyraził - ważną rolę, jaką nasz kraj odgrywa w działaniach zmierzających do zakończenia konfliktu na Ukrainie oraz w wypracowaniu wspólnego stanowiska Unii Europejskiej w tej sprawie.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt