Logo Polskiego Radia
Print

Sekretarz generalny NATO w Polsce

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 07.05.2014 14:01
Anders Fogh Rasmussen przylatuje do Warszawy, by rozmawiać o konflikcie na Ukrainie.
Facebook


Sekretarz generalny NATO w Polsce. Anders Fogh Rasmussen przylatuje dziś do Warszawy, by spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony.
Głównym tematem rozmów będzie konflikt na Ukrainie oraz odpowiedź NATO na pogarszającą się sytuację na Wschodzie. W połowie kwietnia NATO zapowiedziało wzmocnienie swojej gotowości wojskowej w związku z kryzysem rosyjsko-ukraińskim. Dotyczy to m.in. zwiększenia patroli powietrznych nad krajami bałtyckimi. Od 1 maja niebo nad tym regionem patrolują samoloty z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i Danii. Ponadto sześć kanadyjskich myśliwców zaczęło stacjonować w Rumunii. Celem tych działań jest pokazanie, że NATO jest gotowe bronić swoich sojuszników przed zagrożeniem.
Podczas dwudniowej wizyty sekretarza generalnego w Warszawie poruszona ma być także kwestia zbliżającego się szczytu Sojuszu w Walii. Będzie on okazją do rozmów o przyszłości Afganistanu oraz o wydatkach na obronność. Anders Fogh Rasmussen uważa, że zwłaszcza w obliczu działań Rosji, europejscy członkowie Sojuszu powinni więcej wydawać na obronę.

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/mcm/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt