Logo Polskiego Radia
Print

Sienkiewicz i Wyspiański na maturze

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 05.05.2014 14:55
"Potop" i "Wesele" pojawiły się na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.

"Potop" Henryka Sienkiewicza i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Fragmenty tych dzieł pojawiły się na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Pisząc wypracowanie z "Wesela", maturzyści musieli, w oparciu o rozmowę Poety z Gospodarzem, porównać ich poglądy na temat poezji narodowej. Jeśli natomiast wybrali powieść Henryka Sienkiewicza, ich zadaniem było przeanalizowanie postaw bohaterów we fragmencie dotyczącym Kmicica i księcia Bogusława.

Tegoroczni maturzyści przyznawali, że tematy wypracowań nie były dla nich zaskoczeniem i spodziewali się tych powieści na egzaminie. Jak powiedział reporterowi IAR jeden z uczniów, scena z "Wesela" była bardzo dokładnie omawiania na lekcjach i dlatego jej przeanalizowanie nie stanowiło dla niego większego problemu.

Do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło 334 tysięcy uczniów. O 14 natomiast rozpoczął się z egzamin z wiedzy o tańcu. Ten przedmiot na poziomie podstawowym zdaje 67 maturzystów, a na poziomie rozszerzonym - 15.

IAR/KG

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt