Logo Polskiego Radia
Print

Obserwatorzy OBWE zostali uwolnieni

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 03.05.2014 11:35
Obserwatorzy uprowadzeni na Ukrainie zostali uwolnieni - potwierdziła na portalu społecznościowym OBWE.
Foto: blogs.fco.gov.ukFoto: blogs.fco.gov.uk

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potwierdza - jej obserwatorzy uprowadzeni na Ukrainie zostali uwolnieni. Wcześniej takie informacje przekazał wysłannik prezydenta Rosji Władimir Łukin, który jest w Donbasie.

Na jednym z portali społecznościowych OBWE poinformowało, że uwolnionych zostało siedmiu obserwatorów z państw zachodniej Europy. Wysłannik Władimira Putina mówił o dwunastu osobach. Oznacza to, że na wolność zostało wypuszczonych także pięciu Ukraińców, którzy towarzyszyli obserwatorom.

25 kwietnia na rogatkach kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska zostało zatrzymanych ośmiu obserwatorów: czterech z Niemiec oraz po jednym z Polski, Danii, Czech i Szwecji. Jednego z nich - Szweda - zwolniono po dwóch dniach ze względu na stan zdrowia.

Prorosyjscy separatyści rozważali wymianę inspektorów OBWE na swoich towarzyszy, domagających się powstania Donieckiej Republiki Ludowej. Żadne ustalenia tej sprawie jednak nie zapadły.

Od kilku dni na wschodzie Ukrainy trwa prowadzona przez Kijów operacja antyterrorystyczna. Wczoraj nad ranem ukraińskie wojsko rozpoczęło działania, mające na celu odbicie Słowiańska, położonego sto kilometrów od Doniecka.

IAR/KG

tags: OBWE, Ukraina
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt