Logo Polskiego Radia
Print

Steinmeier: trwają negocjacje ws. obserwatorów

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 02.05.2014 16:59
Negocjacje w sprawie uwolnienia obserwatorów przetrzymywanych w Słowiańsku weszły w krytyczną fazę.
Foto: blogs.fco.gov.ukFoto: blogs.fco.gov.uk

Negocjacje w sprawie uwolnienia obserwatorów przetrzymywanych w Słowiańsku weszły w krytyczną fazę - ocenia minister spraw zagranicznych Niemiec. Frank-Walter Steinmeier rozmawiał dziś o sytuacji na Ukrainie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, a także prezydentem Szwajcarii, który przewodniczy obecnie OBWE.

Po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem, Steinmeier nie chciał mówić o szczegółach prowadzonych negocjacji. Zdradził jedynie, że są one w bardzo delikatnej fazie. Burkhalter zapowiedział z kolei, że OBWE rozpocznie nowy etap starań o rozwiązanie konfliktu. Zaapelował przy tym o bezwarunkowe zwolnienie przetrzymywanych obserwatorów. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton mówiła zaś, że to bardzo ważne, aby ograniczyć przemoc na wschodzie Ukrainy i aby ukraiński parlament był miejscem współpracy wszystkich sił w kraju. Steinmeier apelował o przestrzeganie porozumień w sprawie Ukrainy wynegocjowanych w Genewie.

Ukraińskie oddziały rozpoczęły ofensywę przeciwko separatystom na wschodzie kraju. W Słowiańsku w rękach prorosyjskich sił wciąż jest siedmiu międzynarodowych obserwatorów, wśród nich czterech Niemców, Polak, Czech i Duńczyk.

IAR/KG

tags: OBWE, Ukraina
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt