Logo Polskiego Radia
Print

MFW podnosi prognozę gospodarczą dla Polski

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 08.04.2014 17:12
W najnowszym raporcie Fundusz podniósł prognozę gospodarczą dla Polski o ponad pół procent.
wwww.polskieradio.pl

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że światowa gospodarka wzmocni się zarówno w tym jak i w przyszłym roku. W najnowszym raporcie Fundusz podniósł prognozę gospodarczą dla Polski o ponad pół procent.
W najnowszym raporcie "World Economic Outlook" Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że wzrost gospodarczy na świecie w ubiegłym roku wyniósł
3 procent. I choć eksperci Funduszu zapowiadają wzmocnienie światowej gospodarki, to nieznacznie obniżyli prognozę tegorocznego wzrostu z 3,7 do 3,6 procent. Tempo wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych będzie najszybsze wśród krajów wysoko rozwiniętych i wyniesie w tym roku 2,8 procent. Europa będzie rozwijać się wolniej. Tegoroczny wzrost w strefie Euro wyniesie 1,2 procent.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraźnie poprawił ocenę polskiej gospodarki. W styczniowym raporcie przewidywał tegoroczny wzrost gospodarczy w Polsce na poziomie 2,4 procent. Teraz prognozuje 3,1 procent w tym oraz 3,3 procent w przyszłym roku.
Według Międzynarodowego Fundusz Walutowego, w związku z kryzysem ukraińskim, w Rosji nastąpi spowolnienie wzrostu gospodarczego do 1,3%. Jednak Ukraina odczuje ten kryzys jeszcze bardziej. Może tam dojść do znacznego spadku PKB, ale Fundusz nie podjął się przedstawienia prognozy dla Ukrainy.

Informacyjna Agencja radiowa / IAR /. Marek Wałkuski / Waszyngton/mcm/ PP


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt