Logo Polskiego Radia
Print

Afganistan wybiera

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 05.04.2014 11:18
Afgańczycy idą dzisiaj do urn w historycznych wyborach prezydenckich.
Hamid Karzai, prezydent AfganistanuHamid Karzai, prezydent Afganistanu

Pierwszy raz w historii tego kraju władza zostanie przekazana pokojowo, a nie w wyniku zamachu czy obalenia przywódcy siłą. Dotychczasowy prezydent Hamid Karzaj nie ubiega się o trzecią kadencję, bo zabrania mu tego prawo.

O fotel afgańskiego prezydenta ubiega się ośmiu kandydatów, ale faworytów jest trzech. To byli szefowie dyplomacji Zalmaj Rasul i Abdullah Abdullah oraz były minister finansów Aszraf Ghani. „Dwóch, Rasula i Ghaniego można uznać za osoby mniej lub bardziej związane z Karzajem” - podkreśla ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Piotrowski. Jest bardzo prawdopodobne, że o wyniku wyborów zdecyduje dopiero druga tura planowana na koniec maja.

Nowy prezydent będzie musiał uporać się z korupcją, prowadzić negocjacje pokojowe z talibami i zdecydować, czy podpisze umowę o współpracy w bezpieczeństwie z Amerykanami. Od tego zależy, czy wojska NATO pozostaną w Afganistanie po 2014 roku. „Jeśli nie będzie umowy, to nie będzie też misji” - mówił kilka dni temu Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

W głosowaniu spodziewana jest wysoka frekwencja. W przeciwieństwie do poprzednich wyborów, tym razem Zachód pomagał Afgańczykom jedynie w organizacji i zapewnił pieniądze. Obserwatorzy spodziewają się też, że wybory będą bardziej uczciwe niż 5 lat temu. Talibowie zapowiedzieli, że będą chcieli przeszkodzić w wyborach i organizować liczne zamachy. W ostatnich dniach zaatakowali m.in. ministerstwo spraw wewnętrznych i centralną komisję wyborczą. Bezpieczeństwa głosujących będzie pilnować prawie 400 tysięcy afgańskich policjantów i żołnierzy. Wojska NATO pozostaną na czas głosowania w bazach. W całym kraju obowiązują podwyższone środki bezpieczeństwa. Od wczoraj nikt nie może wjechać do Kabulu, a niemal na każdym rogu w stolicy ustawiono posterunki policyjne i wojskowe.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt