Logo Polskiego Radia
Print

Protesty związków zawodowych w Brukseli

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 04.04.2014 22:23
Związkowcy z kilkunastu krajów domagali się nowej Europy.
polskieradio.pl

„Inwestycje, dobre miejsca pracy, równość” - to hasła demonstracji zorganizowanej w Brukseli przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych. Zdaniem organizatorów wzięło w niej udział około 50 tysięcy osób, w tym ponad 400 Polaków. Manifestacja była częścią kampanii „Nowa droga do Europy”. Doszło do starć z policją.

Związkowcy z kilkunastu krajów domagali się nowej Europy. Europy socjalnej, która dba o dobre warunki pracy i równość płac na terenie Unii. „Przede wszystkim nowa Europa nie powinna być Europą finansistów, a powinna być Europą pracowników” - powiedział Wojciech Sokołowski z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Energetyki Płockiej. Stanisław Stencel zwracał z kolei uwagę, że właśnie Polacy czują się dużo gorzej traktowani niż pracownicy z innych krajów Starego Kontynentu. „My Polacy w stosunku do innych państw Unii Europejskiej zarabiamy cztery, pięć razy mniej, mamy gorsze warunki socjalne” - powiedział przewodniczący Zarządu ZZ PKM w Gdańsku.

Nieprzypadkowo demonstracja odbyła się niecałe dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Związkowcy wzywają kandydatów do wspierania społecznego wymiaru Unii oraz odrzucenia wszelkich prób dalszej polityki cięć. „Każdy rozumie , że jest kryzys, ale nie można kryzysu odbijać kosztem najuboższej części społeczeństwa. Chcemy , żeby się wszystkim żyło lepiej” - powiedział Zbigniew Tomasik , jeden z członków NSZZ ”Solidarność”.

Dzisiejsza manifestacja przebiegała raczej spokojnie aczkolwiek dochodziło do starć z policją, która ograniczała dostęp do głównego miejsca spotkania.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt