Logo Polskiego Radia
Print

Nowa pomoc z Polski dla RŚA

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 25.03.2014 19:43
W czwartek wyruszy z Polski kolejny transport z pomocą humanitarną dla Republiki Środkowoafrykańskiej.

Poinformowali o tym przedstawiciele MSZ, wojska oraz bracia kapucyni, którzy służą na misjach w tym kraju.

Na pokładzie polskiego samolotu znajdą się leki i sprzęt dla afrykańskich ośrodków zdrowia. Jak poinformował podpułkownik Piotr Walatek, dary polecą polskim samolotem Bryza do Francji, a stamtąd na miejsce zawiezie je francuski C-130.

Będzie to już drugi transport z pomocą humanitarną dla ogarniętej walkami Republiki Środkowoafrykańskiej. Pierwszy poleciał na miejsce w połowie marca, a w planach są kolejne loty z pomocą z Polski.

Na misji w afrykańskim kraju jest teraz około 30 polskich kapucynów. W lutym, gdy sytuacja znacznie się zaostrzyła, zakonnicy odmówili wyjazdu z misji, tłumacząc, że w trudnym czasie powinni być razem z podopiecznymi. Jak mówi kapucyn ojciec Tomasz Grabiec, teraz najcięższe walki ustały. "Nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, ale dochodzi do walk między miejscową ludnością. Każdy, kto mógł, zaopatrzył się w broń i w ten sposób próbuje szukać sprawiedliwości. A my na miejscu jesteśmy katalizatorem pomiędzy zwaśnionymi grupami“ - dodał ojciec Grabiec.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych kolejny raz zaapelowało dzisiaj do Polaków, którzy są w Republice Środkowoafrykańskiej o natychmiastowe opuszczenie tego kraju.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt