Logo Polskiego Radia
Print

Porozumienie na Ukrainie podpisane

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 21.02.2014 15:41
Prezydent i liderzy opozycji podpisali porozumienie w sprawie załagodzenia obecnego kryzysu.
źr. Stockexport

Prezydent Wiktor Janukowycz i trzej liderzy ukraińskiej opozycji podpisali porozumienie w sprawie wyjścia Ukrainy z obecnego kryzysu. Przewiduje ono między innymi wcześniejsze wybory prezydenckie, powstanie rządu jedności narodowej i powrót do konstytucji z 2004 roku. Do podpisania porozumienia doszło w siedzibie ukraińskiego prezydenta. Oprócz ukraińskiego prezydenta, swoje podpisy złożyli Witalij Kliczko, Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok. Wcześniej parafował je rosyjski wysłannik Władimir Łukin. Jak informuje niemiecki minister spraw zagranicznych wybory mają się odbyć w tym roku, choć ich data nie została jeszcze wyznaczona.
Negocjacje w sprawie porozumienia trwały całą noc i były kontynuowane dziś. Brali w nich udział minister Radosław Sikorski i szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier.
O porozumieniu rozmawiali wcześniej ze Społeczną Radą Majdanu, która postawiła dwa warunki - w nowym rządzie nie mogą się znaleźć minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko i prokurator generalny Wiktor Pszonka.
Tymczasem na podpisanie umowy z Wiktorem Janukowyczem nie zgodził się nacjonalistyczny Prawy Sektor. Szef radykalnej organizacji Dmytro Jarosz nazywa ofertę, którą przedstawił opozycji prezydent Janukowycz, „mydleniem oczu”. Jak podkreśla, w deklaracjach prezydenta nie ma jasnej informacji o jego dymisji.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/pravda.com.ua, afp. rtrs + wcześniejsze/md/kry/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt