Logo Polskiego Radia
Print

Rośnie liczba rannych w zamieszkach w Kijowie.

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 18.02.2014 14:10
Pokojowa pikieta parlamentu przerodziła się w starcia demonstrantów z milicją. Są ofiary śmiertelne.


Dramatycznie rośnie liczba rannych w starciach w Kijowie. Według źródeł medycznych związanych z opozycją poszkodowanych zostało 150 osób. Kilkoro protestujących zostało rannych od gumowych kul.
Na ulicach Kijowa trwają starcia protestujących z milicją. Miała się tam odbywać pokojowa pikieta parlamentu, ale przerodziła się w zamieszki. Demonstracji rzucają w milicję kamieniami, siły porządkowe odpowiadają gumowymi kulami. Opozycja chce przegłosować dziś powrót do konstytucji z 2004 roku. Władza blokowała projekt zmiany ustawy zasadniczej.
Starcia w dzielnicy rządowej deputowani obserwują z Okien Rady Najwyższej. W samym parlamencie kilkudziesięciu posłów opozycyjnych partii blokuje mównicę. Opozycja próbowała przekonać przewodniczącego do zarejestrowania projektu powrotu do konstytucji z 2004 roku, która ogranicza władzę prezydenta. Przewodniczący parlamentu kategorycznie odmawiał, tłumacząc się względami formalnymi.
Na częściowo odblokowanej niedawno barykadzie na ulicy Hruszewskiego protestujący znów zapalili opony. W dzielnicy rządowej cały czas słuchać wybuchy. Antyrządowi demonstranci starli się też z prorządową demonstracją pod Parlamentem. W Maryjskim Parku obok Rady Najwyższej uczestnicy Majdanu bili się z ubranymi na sportowo opłacanymi zwolennikami władz - tzw. tituszkami. Interweniowały oddziały milicji. Podpalono też centralne biuro Partii Regionów. Budynek na ulicy Lipskiej obrzucano koktajlami Mołotowa. Spalono też portrety prezydenta Janukowycza.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt