Logo Polskiego Radia
Print

Izrael żegna Ariela Szarona

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 13.01.2014 10:28
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczą najważniejsi politycy z Izraela i ze świata.
Аріель ШаронАріель ШаронWikipedia/Helene C. Stikkel

Izrael żegna Ariela Szarona. W Knessecie w Jerozolimie trwają właśnie państwowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w sobotę byłego premiera kraju. Uczestniczą w nim najważniejsi izraelscy politycy, goście ze świata oraz setki Izraelczyków.
Jak relacjonuje z Jerozolimy specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, trumna z ciałem Ariela Szarona złożona została na środku placu przed izraelskim parlamentem i okryta izraelską flagą. Otoczona jest dziewięcioma wieńcami kwiatów. Flagi opuszczone są do połowy masztu.
Prezydent Izraela Szimon Peres, który rozpoczął uroczystości, mówił, że Szaron był niezwykłym politykiem i człowiekiem, który przede wszystkim pragnął pokoju w Izraelu. „Zawsze blokowałeś niebezpieczeństwa, ale nigdy nie opóźniałeś ważnych decyzji. Podejmowałeś je i zwyciężałeś. Odpoczywaj w pokoju Wielki Przywódco” - mówił prezydent.
Obecny premier Izraela Benjamin Netanjahu mówił, że jego zmarły poprzednik niestrudzenie walczył o bezpieczeństwo kraju. „Nie zawsze zgadzałem się z Szaronem, a on nie zawsze zgadzał się ze mną. Ale gdy ja pracowałem w jego rządzie albo on w moim rządzie, działaliśmy razem dla dobra Izraela” - mówił Netanjahu.
Wśród zagranicznych gości w uroczystościach pogrzebowych uczestniczą m.in. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz były brytyjski premier a obecnie wysłannik Kwartetu Bliskowschodniego Tony Blair.
Po uroczystościach w Knessecie ciało Ariela Szarona zostanie w wojskowej asyście przewiezione do rancza Hawat Szikmim czyli do prywatnej posiadłości Szarona. Były premier zostanie tam pochowany obok swojej drugiej żony. Po drodze konwój zatrzyma się w Latrun, gdzie Szaron został ranny w wojnie z 1948 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Jerozolima/ab/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt