Logo Polskiego Radia
Print

Wystawa o Janie Karskim w Parlamencie Europejskim

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 07.01.2014 14:59
"Jan Karski. Człowiek Wolności" - to hasło wystawy w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Fragment okładki książki Jana Karskiego, foto: CORPUS

"Jan Karski. Człowiek Wolności" - to hasło wystawy, jaką można oglądać w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Jej celem jest przybliżenie historii polskiego bohatera, który próbował zatrzymać Holokaust. Współorganizatorami ekspozycji są europoseł Jacek Saryusz-Wolski oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Jana Karskiego. Europoseł Saryusz-Wolski uważa, że to wyjątkowa okazja, by przypomnieć o jego misji , odwadze i przesłaniu. „To jest Polak, który w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego usiłował przekazać wielkim tego świata prawdę o eksterminacji Żydów i ktoś kto z tamtych trudnych czasów wyszedł z moralną kartą bohatera” - powiedział europoseł.

Wystawa składa się z 22 plansz. Przedstawiono na nich biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez okres wojny , aż po działalność powojenną. „Oczywiście koncentrujemy się na jego misji, ale pokazujemy też dlaczego, skąd ona się wzięła, to, że stał się ważną postacią w historii Polski, Stanów Zjednoczonych, w historii Izraela” - podkreślił dyrektor Robert Kostro.

Wystawę będzie można oglądać do piątku. Jutro towarzyszyć jej będzie konferencja o spuściźnie polskiego emisariusza z udziałem historyków i polityków. Wydarzenia te są międzynarodowym otwarciem Roku Jana Karskiego, ogłoszonego przez polski Sejm.

iar/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt