Logo Polskiego Radia
Print

W gospodarce będzie lepiej

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 07.01.2014 14:15
Nadchodzi poprawa w polskiej gospodarce - prognozują eksperci domu maklerskiego TMS Brokers.

W przedstawionym raporcie prognozują na ten rok przyspieszenie wzrostu Produktu Krajowego Brutto, poprawę nastrojów konsumentów, ale też nieco szybszy wzrost cen.

Szef departamentu analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki powiedział IAR, że wzrost gospodarczy w całym roku wyniesie 2,9 procent. To przyniesie lekką poprawę na rynku pracy. Jednak na większy wzrost zatrudnienia można liczyć dopiero w 2015 roku - podkreśla.

Analityk spodziewa się, że wkrótce złoty zacznie tracić na wartości, by odrobić straty pod koniec roku. Dlatego jeśli ktoś planuje zagraniczne wakacje latem, to warto już teraz pomyśleć o zakupie waluty. Osoby myślące o wyjeździe pod koniec roku mogą odwiedzić kantor tuż przed wyjazdem - wówczas euro może być nieco tańsze niż obecnie.

Bartosz Sawicki prognozuje, że w tym roku wzrośnie zmienność nastrojów na rynkach finansowych. Ekspert uważa też, że wejście w życie reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych zmniejszy dług publiczny. Jednak przekazanie do ZUSu zgromadzonych w OFE obligacji i ich umorzenie sprawi, że prawie połowa polskiego długu znajdzie się w rękach inwestorów zagranicznych. To pogorszy międzynarodowe wskaźniki płynności polskiej gospodarki - dodaje.

iar/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt