Logo Polskiego Radia
Print

Lepsze prognozy dla Polski

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 18.12.2013 16:47
Będzie lepiej - Bank Światowy poprawił prognozy gospodarcze dla naszego kraju.
wwww.polskieradio.pl

Bank Światowy poprawił prognozy gospodarcze dla Polski. Z opublikowanego dziś raportu banku wynika, że tegoroczny wzrost PKB w naszym kraju wyniesie 1,5 a przyszłoroczny 2,8 procent.
Bank Światowy prognozuje, że w przyszłym roku Europa Środkowa i Wschodnia zanotuje wzrost gospodarczy na poziomie 2,3 procent, czyli ponad dwukrotnie wyższy niż Zachodnia. W Polsce będzie on o 0,8 procent wyższy niż przewidywano w poprzednim raporcie. Tegoroczny wzrost PKB dla Polski podniesiono o pół punktu procentowego.
Bank Światowy zwraca uwagę na pozytywne sygnały z polskiej gospodarki, w tym poprawę sytuacji na rynku pracy. Eksperci banku zauważają, że poziom zatrudnienia w naszym kraju powraca do poziomu sprzed kryzysu. Bank Światowy zwraca też uwagę na poprawę sytuacji polskiego budżetu. W tym roku deficyt co prawda wzrośnie z 3,9 do 4,6 procent, ale już w przyszłym roku spadnie on o 1 procent. Stanie się tak dzięki zmianom w systemie emerytalnym, utrzymaniu wyższej stawki VAT oraz zamrożeniu płac w sektorze publicznym.
W rankingu krajów przyjaznych dla biznesu oceny Polski są mieszane. Bank Światowy wysoko ocenia łatwość zaciągnięcia kredytu i ochronę inwestorów w naszym kraju. Źle wypadamy jednak pod względem łatwości założenia firmy czy opłacania podatków.

Informacyjna Agencja radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/kawo/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt