Logo Polskiego Radia
Print

Polska na pierszym miejscu

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 16.12.2013 16:54
Niemiecki wicekanclerz Gabriel chce z pierwszą wizytą zagraniczną przyjechać do Polski.

Szef SPD Sigmar Gabriel, przyszły minister gospodarki i energetyki w rządzie koalicyjnym Angeli Merkel, wymienił Polskę na pierwszym miejscu wśród krajów, które zamierza odwiedzić po rozpoczęciu urzędowania. Nowy gabinet zostanie zaprzysiężony we wtorek.

"Przyznaję, że jeszcze się nie zastanawiałem. Zakładam, że pierwszymi krajami będą Polska, Francja, z pewnością też Włochy" - odpowiedział polityk SPD na pytanie dziennikarza w programie "Raport z Berlina" telewizji publicznej ARD. 54-letni socjaldemokrata będzie wicekanclerzem w rządzie "wielkiej koalicji" partii chadeckich CDU i CSU oraz SPD.

Poglądy rządów Polski i Niemiec na energetykę w wielu punktach zasadniczo różnią się. Polska planuje budowę elektrowni atomowych, podczas gdy fundamentem niemieckiej reformy energetycznej jest całkowita rezygnacja z atomu do 2022 roku. Niemiecka koalicja rządowa postanowiła wstrzymać poszukiwania złóż gazu łupkowego do czasu, gdy będzie można z całą pewnością stwierdzić, że metoda szczelinowania nie ma negatywnych skutków dla środowiska. Polska upatruje w gazie z łupków szanse na uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu.

PAP/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt