Logo Polskiego Radia
Print

Polscy uczniowie w światowej czołówce

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 03.12.2013 16:11
Tak wynika z badania Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów.

Polscy uczniowie w światowej czołówce. Tak wskazują wyniki badania PISA, Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów koordynowanego przez OECD. Spośród 64 krajów, Polska zajęła 13 miejsce, wraz z Kanadą. Ranking pokazał, że polska młodzież bardzo szybko poprawia swoje wyniki.
Polskie 15-latki uzyskały 518 punktów zarówno z matematyki (średnia to 494 punkty) oraz w czytaniu i interpretacji; średni wynik to 496. Również w rozumowaniu w naukach przyrodniczych jesteśmy powyżej światowej średniej. Polacy uzyskali w tej kategorii 526 punktów, przeciętnie uczniowie uzyskiwali 501 punktów.
Dwa miejsca za nami są Niemcy. W tyle za polskimi nastolatkami są też ich rówieśnicy z zamożniejszych państw: Australii, Luksemburga, Norwegii czy Wielkiej Brytanii.
Przed nami w międzynarodowym rankingu są między innymi Finlandia, Szwajcaria czy Japonia. W badaniu PISA przodują Azjaci. Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie z Szanghaju i Singapuru. Pierwszą trójkę zamykają nastolatki z Hongkongu. Najgorsze wyniki osiągnęli nastolatkowie z Peru, tuż przed uczniami z Indonezji, Kataru i Kolumbii.
Celem badania PISA jest uzyskanie porównywalnych danych o umiejętnościach uczniów, którzy ukończyli 15 rok życia, w celu poprawy jakości nauczania i organizacji systemów edukacyjnych. Nadzoruje je Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.


IAR/OECD/kawo/gaj/PP


tags: OECD, szkoła
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt