Logo Polskiego Radia
Print

Premier Łotwy ustępuje ze stanowiska

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 27.11.2013 16:23
Ma to związek z zeszłotygodniowym zawaleniem się supermarketu w Rydze.

Premier Łotwy Valdis Dombrovskis zrezygnował ze stanowiska. Ma to związek z zeszłotygodniowym zawaleniem się supermarketu w Rydze. Zginęły wtedy 54 osoby.
W obliczu tej tragedii i związanych z nią okoliczności, kraj potrzebuje rządu, który będzie miał wyraźne wsparcie większości parlamentarnej - powiedział Dombrovskis po spotkaniu z prezydentem Andrisem Berzinsem. jak twierdzą dziennikarze, polityk z trudem powstrzymywał łzy.
Biuro prezydenta poinformowało, że w przyszłym tygodniu rozpocznie on negocjacje w sprawie utworzenia nowego rządu. Oznacza to, że prawdopodobnie nie będzie wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Ich konstytucyjny termin to październik przyszłego roku. Łotewscy obserwatorzy obawiają się jednak politycznego zamieszania w kraju, który 1 stycznia ma przyjąć euro.
Tragedia z 21 listopada była największą katastrofą w dziejach Łotwy. Jej najbardziej prawdopodobne przyczyny to, według dotychczasowych ustaleń, błędy w projekcie budynku lub prowadzone na dachu prace przy urządzaniu ogrodu.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt