Logo Polskiego Radia
Print

Obchody Święta Niepodległości Polski w Grodnie

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 16.11.2013 17:13
W kościele katedralnym w Grodnie na zachodniej Białorusi została odprawiona msza w intencji Ojczyzny

W kościele katedralnym w Grodnie na zachodniej Białorusi została odprawiona msza w intencji Ojczyzny z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Po mszy, którą celebrował biskup diecezji grodzieńskiej Aleksander Kaszkiewicz, z koncertem wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku.
To kolejny etap obchodów Święta Niepodległości Polski na Grodzieńszczyźnie, gdzie mniejszość polska jest najbardziej liczna. Wcześniej, polscy dyplomaci i działacze organizacji polskich złożyli kwiaty w Grodnie pod pomnikami: Elizy Orzeszkowej, Adama Mickiewicza i tablicą upamiętniającą Powstanie Kościuszkowskie.
Andrzej Chodkiewicz, polski konsul generalny z Grodna mówi, że Święto Niepodległości dla miejscowych Polaków jest świętem Ojczyzny.
"To przede wszystkim święto, w którym Polacy z Grodzieńszczyzny wracają do wydarzeń z przeszłości. My jako polski Konsulat Generalny chcemy tę tradycję zachować" - powiedział Polskiemu Radiu konsul Chodkiewicz.
Tymczasem, Ambasada Polski w Mińsku wydała uroczyste przyjęcie z okazji Święta Niepodległości. Zaproszeni zostali znani białoruscy politycy, ludzie kultury, eksperci i dziennikarze.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/dj/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt