Logo Polskiego Radia
Print

KE i wątpliwości wobec LOT

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 06.11.2013 18:34
Komisja Europejska bierze na celownik rządowe wsparcie dla LOT-u.
Boeing 787 DreamlinerBoeing 787 Dreamlinerdreamliner Boeing 787 Dreamliner w barwach LOT, lot.com pl.jpg

Bruksela rozpoczęła szczegółowe dochodzenie w tej sprawie. Tłumaczy, że musi uważnie sprawdzić czy pomoc publiczna w wysokości 800 milionów złotych została przyznana zgodnie z unijnymi zasadami.

Wstępna analiza sugeruje, że plan naprawczy spółki jest nierealistyczny - wyjaśnił rzecznik Komisji Antoine Colombani. Bruksela obawia się, czy pomoc publiczna pozwoli LOT-owi odzyskać rentowność i czy zaproponowane zmiany w spółce są na tyle wystarczające, że nie dojdzie do zakłócenia konkurencji na unijnym rynku. „Rzeczywiście mamy wątpliwości, czy plan naprawczy, który otrzymaliśmy jest zgodny z unijnymi wytycznymi. A ponieważ mamy wątpliwości, musimy je szczegółowo zbadać. Będziemy prosić polskie władze o wyjaśnienia i wszelkie informacje na ten temat” - dodał rzecznik.

Komisja Europejska zastrzega, że rozpoczęte postępowanie nie przesądza jeszcze o jego wyniku. Jeśli jednak dochodzenie wykaże, że pomoc publiczna została przyznana niezgodne z unijnym prawem, wtedy LOT będzie musiał zwrócić przyznane wsparcie do budżetu państwa.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt