Logo Polskiego Radia
Print

Błędy w zarządzaniu unijnymi finansami

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 05.11.2013 15:43
Największe błędy zanotowano w obszarach, w których wydaje się najwięcej pieniędzy.

I tym razem nie obyło się bez błędów. Europejski Trybunał Obrachunkowy przedstawił dziś raport na temat zarządzania unijnymi finansami w ubiegłym roku. Okazało się, że poziom błędu w wydatkach z budżetu wzrósł z 3,9% w 2011 roku. do 4,8% w 2012 roku. Największe błędy zanotowano w obszarach, w których wydaje się najwięcej pieniędzy. Najbardziej skrytykowano wydatki na rozwój obszarów wiejskich. Poziom błędu wyniósł tam 7,9 %. Innymi obszarami podatnymi na błędy okazały się polityka regionalna, zatrudnienie i sprawy społeczne oraz rolnictwo.
Prezes Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Vitor Caldeira powiedział, ze da się zauważyć, iż w rolnictwie poziom błędu wzrasta już od kilku lat. Winą za tę sytuację w dużej mierze obarczono państwa członkowskie.
Według rzeczniczki Komisji Europejskiej Emer Traynor, to one są odpowiedzialne za zarządzanie osiemdziesięcioma procentami unijnych funduszy, a wciąż robią zbyt mało, by je zabezpieczyć. "Trybunał wyraźnie podkreślił, że w wielu przypadkach błędów można było uniknąć, gdyby władze krajowe zidentyfikowały je przed złożeniem wniosków do Komisji" - powiedziała Emer Traynor.
Bruksela zapewnia, że w następnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 błędów będzie mniej. Ma się to udać między innymi dzięki uproszczeniu procedur dla beneficjentów oraz usprawnieniu systemu kontroli wykorzystywania unijnych funduszy.

Informacyjna Agencja Radiowa/Magdalena Skajewska/Bruksela/dw/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt