Logo Polskiego Radia
Print

Grozi nam kolejny chaos w służbie zdrowia

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 24.10.2013 19:14
W piątek w Unii Europejskiej wchodzi dyrektywa transgraniczna, na którą nie jesteśmy przygotowani

Szef sejmowej komisji zdrowia przypomina, że jutro wchodzi w życie dyrektywa transgraniczna, która umożliwia leczenie na terenie całej Unii Europejskiej. Tymczasem do dnia dzisiejszego ministerstwo zdrowia nie przygotowało odpowiedniej ustawy - powiedział Latos Informacyjnej Agencji Radiowej.
Zdaniem posła, ministerstwo zdrowia nie chciało wcześniej dostrzec tego problemu i dopiero teraz wzięło się za przygotowanie ustawy.
Tomasz Latos przypomniał, że od jutra każdy, kto zdecyduje się na leczenie na przykład w Niemczech czy na Słowacji, będzie mógł to zrobić, a Narodowy Fundusz Zdrowia będzie musiał zwrócić mu część kosztów leczenia do poziomu refundacji, który obowiązuje w Polsce. Bez ustawy NFZ pieniędzy nie zwróci i obywatelowi pozostanie wyłącznie droga sądowa - powiedział poseł.
Dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej umożliwia pacjentom korzystanie ze świadczeń medycznych w innym kraju Unii i otrzymanie zwrotu kosztów leczenia w ich kraju. Państwa unijne miały czas do 25 października na przygotowanie na jej podstawie odpowiednich regulacji prawnych. Rząd pod koniec września przyjął założenia do projektu ustawy, wdrażającej dyrektywę. Obecnie projekt ustawy trafił do uzgodnień zewnętrznych.

IAR/PP

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt