Logo Polskiego Radia
Print

Polonijni seniorzy u prezydenta Austrii

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 18.10.2013 15:19
Zaproszenie do wiedeńskiego Hofburga przyjęli studenci Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Polonijni seniorzy spotkali się z prezydentem Austrii Heinzem Fischerem. Zaproszenie do wiedeńskiego Hofburga przyjęli studenci Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz współtwórcy pierwszej tego typu uczelni w Europie Zachodniej - redaktorzy pisma "Polonika".
Prezydent tryskał humorem, żartował, że jeszcze nie może wybrać się na emeryturę, bo przed nim trzy lata kadencji. Fischer kilka dni temu skończył 75 lat.
Na spotkaniu opowiadał o swojej rodzinie, wspominał ojca - nauczyciela esperanto. Seniorzy natychmiast przywołali postać twórcy języka Ludwika Zamenhofa, który w Wiedniu ma swoją ulicę. Na pytanie dlaczego prezydent pozostał w swoim mieszkaniu i zrezygnował z przeprowadzki do luksusowej willi, Fischer opowiedział, że zaoszczędził sobie trudów pakowania i w starym mieszkaniu został z wygody.
Podczas spotkania seniorzy opowiadali dużo o Uniwersytecie Trzeciego Wieku - ta idea w Austrii jest zupełnie nieznana. Prezydent życzył "studentom" wytrwałości. W prezencie od Polonii Heinz Fischer otrzymał dwie muszle pochodzące z wyprawy Drogą św. Jakuba.

IAR/PP

tags: Austria, seniorzy
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt