Logo Polskiego Radia
Print

Z myślą o dochodach seniorów

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 15.10.2013 21:03
Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o odwróconej hipotece.
foto: Jon Sullivan/Domena publiczna

Projekt reguluje także instytucję dożywotniego świadczenia pieniężnego w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Na nowych regulacjach skorzystają przede wszystkim seniorzy, którzy będą mogli zyskać dodatkowe źródło dochodu.

Nowe rozwiązania adresowane są głównie do starszych osób. Jeśli osoba taka jest właścicielem nieruchomości, może pójść do banku i podpisać umowę kredytową na zasadzie odwróconej hipoteki. Bank co miesiąc wypłaci rentę, której zabezpieczeniem jest mieszkanie, bądź inna nieruchomość. Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj tłumaczy, że dziś rozwiązania w tej sprawie nie są wystarczająco uregulowane. Dlatego wiele osób może paść ofiarą oszustów. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od wyceny nieruchomości, której właścicielem jest osoba ubiegająca się o rentę. Wyceny dokona niezależny rzeczoznawca.

Zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie jest o wiele lepsze od obecnie funkcjonującej renty dożywotniej. Oferuje ją wiele podmiotów, ale formalnie nie jest ona usankcjonowana prawnie. W ramach hipoteki odwróconej, kredytobiorca zachowuje prawo do własności lokalu. Zachowują je także spadkobiercy, pod warunkiem, że spłacą roszczenia banku. W przypadku renty dożywotniej, osoba starsza podpisując umowę, przekazywała prawo własności instytucji finansowej. Niezależnie od tego, czy pobierała rentę przez miesiąc, czy przez wiele lat, spadkobiercy nie mogli mieć żadnych roszczeń.
Aleksandra Łukasiewicz z Expandera podkreśla, że w Polsce nie ma kompleksowego programu edukacyjnego dla seniorów. Stąd żyją oni często w dużych i niewygodnych mieszkaniach, w centrach miast. Marzena Rudnicka z Centrum imienia Adama Smitha dodaje, że rząd powinien pomyśleć nad wsparciem deweloperów, którzy chcą inwestować w mieszkania dla seniorów. Starzenie się naszego społeczeństwa wymusi takie inwestycje - dodaje.

Na konieczność szczegółowych regulacji w tej sprawie wskazuje prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Chodzi o to, by ci, którzy świadczą te usługi, mieli odpowiednie kwalifikacje i zabezpieczenie finansowe. Uchroni to przed sytuacją, w której dana firma bankrutuje i kwota przestaje być wypłacana emerytowi lub renciście - zaznaczył prezes Związku Banków Polskich.

W przyszłości rząd szykuje bardziej szczegółowe uregulowania. Z przyjętych dziś uregulowań ma powstać ustawa o rencie dożywotniej, Rada Ministrów rekomenduje też wstrzymanie prac nad poselskim projektem ustawy o odwróconej hipotece, do czasu aż do Sejmu trafi projekt rządowy.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt