Logo Polskiego Radia
Print

Nobel w dziedzinie ekonomii przyznany

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 14.10.2013 18:37
Teorie tegorocznych noblistów z ekonomii mają ogromne znaczenie dla zrozumienia rynku kapitałowego.

Tak uważa ekonomista doktor Andrzej Kurnicki. Naukowcy z uczelni amerykańskich - Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen i Robert J. Shiller - zostali wyróżnieni za "opracowanie podstaw obecnego rozumienia cen aktywów. Częściowo zależy to od płynności ryzyka i postaw wobec ryzyka, a częściowo od wahań na rynku".
Doktor Andrzej Kurnicki podkreśla, że szczególnie badania Eugena F. Famy, prowadzone od lat 60. ubiegłego wieku, miały wpływ na rozwój rynków. Jego wkład jest niepodważalny, podkreśla naukowiec, jeśli chodzi o badanie: rynku, wyceny akcji, obligacji czy ryzyka. Jak tłumaczy doktor Kurnicki, cały rynek kapitałowy, fundusze emerytalne czy inwestycyjne są dziś oparte o badania i wnioski profesora Famy.

Doktor Kurnicki dodaje, że badania tegorocznych noblistów z ekonomii mają znaczenie dla analityków i inwestorów w kontekście przewidywania ryzyka w długim okresie. Doktor dodaje, że teorie noblistów mogą być wykorzystane na przykład przez prezesa NBP i ministra finansów. Naukowiec uważa, że dzięki badaniom noblistów istnieje szansa na wycenę ryzyka dla kupujących obligacje oraz ministerstwa finansów w sytuacjach kryzysowych.

Laureaci Nobla z ekonomii podzielą się nagrodą o łącznej wartości 8 milionów koron szwedzkich, czyli prawie miliona euro. Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii jest przyznawana od 1969 roku, ufundował ją bank centralny Szwecji.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt