Logo Polskiego Radia
Print

Bialacki laureatem Nagrody Havla

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 30.09.2013 15:42
Aleś Bialacki został pierwszym laureatem Nagrody Praw Człowieka imienia Vaclava Havla.
Tatyana Zenkovich/EPA

Białoruski opozycjonista i więzień polityczny Aleś Bialacki został pierwszym laureatem Nagrody Praw Człowieka imienia Vaclava Havla.

Nagroda przyznawana będzie corocznie przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wspólnie z Biblioteką Vaclava Havla oraz Fundacją Karta 77- za wyjątkowe działania obywatelskie w obronie praw człowieka w Europie i na świecie. Laureat nagrody Aleś Bialacki przewodniczący Centrum Praw Człowieka "Wiosna" na Białorusi odbywa wieloletnią karę w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za rzekome ukrywanie na zagranicznych kontach znacznych sum pieniędzy.

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Jean-Claude Mignon podkreślił ogromną determinacją z jaką Aleś Bialacki walczył o prawa należne każdemu człowiekowi. To nowo utworzone po raz pierwszy przyznane dzisiaj wyróżnienie - zdaniem Jean-Claude Mignona - powinno pozwolić lepiej nagłośnić ważne sprawy dotyczące obrony praw człowieka oraz stanowić wsparcie dla wyróżniających się bojowników o prawa człowieka. Laureat nagrody Aleś Bialacki przewodniczący Centrum Praw Człowieka "Wiosna" na Białorusi odbywa wieloletnią karę w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za rzekome ukrywanie na zagranicznych kontach znacznych sum pieniędzy. W imieniu laureata nagrodę odebrała jego żona Natalia Pińczuk. Wyróżnienie to - jak powiedziała - jest uznaniem dla działań i odwagi narodu białoruskiego i wszystkich walczących w jej kraju o wolność i podstawowe prawa. Nagrodzie towarzyszy czek w wysokości 60 tysięcy euro.

Pozostałym kandydatami do nagrody były - Stowarzyszenie Młodych Prawników Gruzji oraz chińska organizacja The Rights Defence Network.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt