Logo Polskiego Radia
Print

W Syrii ciągle trwają bombardowania

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 10.09.2013 17:10
Jak informują syryjscy aktywiści, samoloty bombardują dzielnice w Damaszku i jego przedmieścia.
Wikipedia/VictorAnyakin

Syryjska armia od kilku godzin ponownie bombarduje pozycje rebeliantów w stolicy kraju, Damaszku. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy władze Syrii zgadzają się na rosyjską propozycję, by oddać cały arsenał broni chemicznej w ręce społeczności międzynarodowej. Potwierdził to właśnie syryjski premier. Syryjscy aktywiści są rozczarowani, a zwolennicy Baszara al-Asada mówią, że cały czas są gotowi odeprzeć amerykański atak.
Jak informują syryjscy aktywiści, samoloty bombardują teraz zarówno niektóre dzielnice w Damaszku jak i miejsca na obrzeżach syryjskiej stolicy. Pociski spadają na miejsca zajęte przez rebeliantów.
Jak informuje z sąsiedniego Bejrutu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, mieszkańcy Damaszku, w sporej części popierający Baszara al-Asada nie wykluczają, że mimo trwających zabiegów dyplomatycznych, Stany Zjednoczone będą chciały zaatakować.
„Oni chcą zaatakować kraj pod pretekstem tych kłamstw o broni chemicznej. Chcą naszej okupacji, ale my się nie damy. Jesteśmy gotowi na ten atak” - mówi jeden z Syryjczyków. „Wzywamy polityków, aby posłuchali Amerykanów, bo oni nie chcą tego ataku. Wzywamy Amerykanów, by przeciwstawili się tym planom” - dodaje inny. „Obama nie zdobędzie poparcia Kongresu. Cała sprawa na pewno rozstrzygnie się w ONZ” - przewiduje inny mieszkaniec Damaszku.
Z kolei syryjscy aktywiści mówią o rozczarowaniu postawą Stanów Zjednoczonych. Większość grup opozycyjnych chciała amerykańskiego ataku, bo miała nadzieję, że interwencja zakończy się obaleniem Baszara al-Asada.
Syryjska wojna kosztowała dotąd życie co najmniej stu tysięcy osób i wygnała z kraju co najmniej 2 miliony Syryjczyków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Bejrut/moc/PP

tags: Damaszek, Syria
Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt