Logo Polskiego Radia
Print

Nelson Mandela kończy 95 lat

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 18.07.2013 15:38
Symbolizujący afrykańską politykę pierwszy czarnoskóry prezydent RPA spędza urodziny w szpitalu.
Nelson MandelaNelson Mandelafot. Wikimmedia Commons/lic. CC/South Africa The Good News

Nelson Mandela kończy dzisiaj 95 lat. Symbolizujący afrykańską politykę pierwszy czarnoskóry prezydent RPA spędza urodziny w szpitalu w Pretorii, gdzie trafił w ubiegłym miesiącu z ciężkim zapaleniem płuc. Stan jego zdrowia znacznie się ostatnio poprawił.
Nelson Mandela zmienił Afrykę Południową i świat. To dzięki niemu w RPA zniesiono segregację rasową. Nazywany przez swoich rodaków „Madiba”, jest uważany za ojca narodu. Już za życia postawiono mu setki pomników. „Madiba to ten, który rozwiązał mi ręce. Teraz jestem wolnym człowiekiem” - mówi czarnoskóry Oskar z Johannesburga
Nelson Mandela urodził się w 1918 roku. Od młodości związany z rządzącym dzisiaj w RPA Afrykańskim Kongresem Narodowym. Spędził w więzieniu 27 lat i to właśnie tam powstał się jego program polityczny. „Doszedł do wniosku, że ci, którzy służą systemowi, niekoniecznie podzielają krzywdzące zasady systemu apartheid. Kiedy wyszedł z więzienia, był w stanie rozmawiać ze swoimi wrogami, nie szukał zemsty” - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Agnieszka Bieńczyk-Missala z Uniwersytetu Warszawskiego.
Mandela wyszedł na wolność w 1990 w roku po decyzji ówczesnego prezydenta RPA Frederika de Klerka. Po zniesieniu apartheidu został nowym prezydentem kraju i wspólnie ze swoim poprzednikiem otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W 2008 r. Amerykanie oficjalnie skreślili Mandelę oraz Afrykański Kongres Narodowy z listy terrorystów.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt