Logo Polskiego Radia
Print

Żołnierze al-Assada zastrzelili negocjatorów

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 16.07.2013 12:35
Mediatorzy należeli do Krajowego Komitetu Pojednania.
Фота: ndiatvnews.comФота: ndiatvnews.com

W syryjskiej prowincji Homs zastrzelono co najmniej 6. mediatorów. Zbrodni dokonali żołnierze prezydenta Baszara al-Assada.
Negocjatorzy należeli do Krajowego Komitetu Pojednania, powołanego przez rząd w celu wspierania rozmów zwaśnionych grup. Do zabójstwa doszło wczoraj wieczorem. Sześciu mediatorów, miało doprowadzić do pojednaniamiędzy dwoma walczącymi miejscowościami - jedną zamieszkałą przez sunnitów i drugą przez alawitów. Zaraz po przybyciu zostali wciągnięci w zasadzkę i zastrzeleni. Większość mieszkańców uważa, że zostali oni zabici przy milczącej zgodzie władz lokalnych, mimo że byli wysłańcami usankcjonowanej przez państwo organizacji.
Wideo opublikowane przez syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka pokazuje ułożone w rzędzie ciała w czarnych workach, pokrytych kwiatami.
Syryjczycy mówią, że obecnie coraz trudniej jest osiągnąć pojednanie między zwaśnionymi społecznościami, nawet na odległych obszarach wiejskich. Do tej pory bez problemu dochodziło tam do rozejmów między siłami rządowymi a rebeliantami.
W trwającym od dwóch lat w konflikcie w Syrii zginęło już ponad 100 tysięcy osób.

euronews/iar/moc/Siekaj/PPPrint
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt