Logo Polskiego Radia
Print

Ostatnie dysktrykty przekazane

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 18.06.2013 17:52
Afgańskie siły przejęły od NATO odpowiedzialność za bezpieczeństwo w całym kraju.
fot. Isaac A. Graham/Wikimedia Commons/CC

Afgańskie siły przejęły od NATO odpowiedzialność za bezpieczeństwo w całym kraju. Formalnie poinformował o tym prezydent kraju Hamid Karzaj podczas uroczystości z udziałem sekretarza generalnego NATO.
Anders Fogh Rasmussen podkreślał, że afgańskie siły bezpieczeństwa dojrzały do tego, by objąć całkowitą odpowiedzialność za swój kraj. Podkreślił, że dziesięć lat temu w ogóle nie było afgańskich sił bezpieczeństwa, a pięć lat temu stanowiły ułamek tego, czym są obecnie. "Dziś o ich sile stanowi 350 tysięcy żołnierzy i policjantów, którzy sprawnie radzą sobie z częstymi atakami, pokonując wrogów Afganistanu oraz broniąc jego mieszkańców" - podkreślił Rasmussen. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba żołnierzy afgańskich wzrosła dziewięciokrotnie.
Proces przekazywania Afgańczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ich kraju rozpoczął się dwa lata temu. Dziś przekazano ostatnich 95 dystryktów.
NATO od sierpnia 2003 roku dowodzi operacją ISAF, w szczytowym momencie w Afganistanie przebywało 140 tysięcy żołnierzy koalicji międzynarodowej. Obecnie służy tam 97 tysięcy zółnierzy z 50 krajów, w tym z Polski.
W przyszłym roku Sojusz Północnoatlantycki kończy misję wojskową w tym kraju. Po 2014 roku NATO będzie już tylko pomagał w szkoleniu sił afgańskich.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt