Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent Czech z wizytą w Polsce

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 23.05.2013 14:26
Milosz Zeman i Bronisław Komorowski rozmawiali w Warszawie o polsko-czeskich relacjach gospodarczych.
Miloš Zeman wraz z małżonką Ivaną i Bronisław Komorowski wraz Pierwszą Damą Anną KomorowskąMiloš Zeman wraz z małżonką Ivaną i Bronisław Komorowski wraz Pierwszą Damą Anną Komorowskąfot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydenci Polski i Czech zgodnie o wzajemnej współpracy obu państw. Milosz Zeman i Bronisław Komorowski rozmawiali dziś w Warszawie między innymi o polsko-czeskich relacjach gospodarczych.
Polski prezydent wyraził przekonanie, że fakt, iż Polacy lubią Czechów, powinien przełożyć się na konkretne formy współpracy gospodarczej. Temu będzie służyło także jutrzejsze Polsko-Czeskie Forum Współpracy Gospodarczej w Warszawie - powiedział Bronisław Komorowski. Podkreślił również, że w procesie budowania dobrej współpracy gospodarczej Polski i Czech istotną rolę mają do odegrania także prezydenci. Cieszę się ze wspólnych poglądów na znaczenie Grupy Wyszehradzkiej i wspólną drogę w ramach integrującej się Europy - oświadczył prezydent.
Milosz Zeman podziękował prezydentowi Komorowskiemu za szybkie złożenie gratulacji po tym jak zwyciężył w lutowych wyborach prezydenckich. Czeski prezydent podkreślił również biznesowe znaczenie tej wizyty. Wszystkie fotele samolotu były zajęte przez przedsiębiorców, co wskazuje na dobry poziom naszych relacji gospodarczych - powiedział Milosz Zeman.
Bronisław Komorowski zaznaczył, że głównym obszarem współpracy miedzy Polską a Czechami jest energetyka. Istnieje dziś możliwość ambitnego i odważniejszego myślenia, gdyż część inwestycji może być realizowana z funduszy unijnych - podkreślił prezydent.
Pytany przez dziennikarzy o sprawę polskiej żywności w Czechach Komorowski wyraził przekonanie, że podczas lunchu z Ewą Kopacz i wieczornej prezydenckiej kolacji, Milosz Zeman spróbuje wyłącznie polskich potraw. To mniej ważna sprawa niż na przykład kwestie energetyczne - skwitował żartobliwie Zeman.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt