Logo Polskiego Radia
Print

Nowy dowódca operacyjny

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 20.05.2013 16:15
Generał Marek Tomaszycki przed południem odebrał nominację na to stanowisko od prezydenta.
Prezydent Bronisław Komorowski, gen. broni Edward Gruszka, gen. dyw. Marek TomaszyckiPrezydent Bronisław Komorowski, gen. broni Edward Gruszka, gen. dyw. Marek Tomaszyckifot. PAP/Jakub Kamiński

Nowy dowódca operacyjny już na stanowisku. Generał Marek Tomaszycki przed południem odebrał nominację na to stanowisko od prezydenta.
Bronisław Komorowski mówił w czasie uroczystości, że to nie tylko zmiana personalna, ale systemowa. Jest to związane ze zmianą strategii państwa, która polega na zrównoważeniu działań obronnych - tłumaczył prezydent.
Nasze wojska przede wszystkim mają bronić terytorium Polski i wspierać kolektywną obronę członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, jesli zajdzie taka potrzeba. Dopiero na kolejnym miejscu ma być ekspedycyjna działalność armii, czyli zagraniczne misje.
W tych nowych okolicznościach Dowództwo Operacyjne będzie miało istotną rolę. Struktura będzie odpowiedzialna za dowodzenie wojskiem w czasie kryzysu i wojny. Będzie też koordynować ewentualne - w miarę możliwości naszego kraju - wyjazdy na zagraniczne misje.
Generał Marek Tomaszycki zastąpił na stanowisku dowódcy operacyjnego ustępującego generała Edwarda Gruszkę. Wojskowy pełnił tę funkcję trzy lata.
Przekazując dowodzenie generał Gruszka powiedział, że za swój największy sukces uważa koordynowanie działań polskich pododdziałów w Afganistanie, w ramach natowskiej misji ISAF. Jego zdaniem obecny proces redukcji i wycofywania części sprzętu i uzbrojenia, przebiega zgodnie z planem i uzgodnieniami sojuszniczymi i nie tzreba niczego zmieniać w tej kwestii.
W myśl przygotowywanej reformy dowodzenia Dowództwo Operacyjne będzie rozbudowane i podporządkowane bezpośrednio szefowi MON.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt