Logo Polskiego Radia
Print

Za nami kolejna Noc Muzeuów

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 19.05.2013 19:44
Setki muzeów w całej Polsce w ramach Nocy Muzeów do późnych godzin przyjmowało zwiedzających.
Muzeum Powstania WarszawskiegoMuzeum Powstania Warszawskiegofot. wikimedia.commons.org/aut.Julia Sielicka-Jastrzębska/Muzeum Powstania Warszawskiego

Setki muzeów oraz instytucji w całej Polsce w ramach Nocy Muzeów do późnych godzin przyjmowało zwiedzających.
W Warszawie 260 placówek kulturalnych, urzędów czy ministerstw przygotowało dla zwiedzających wyjątkowe wydarzenia. Przed Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Wojska Polskiego tłumy ludzi stały w kolejkach do wejścia.
Ponad godzinę musieli stać chętni, którzy zamierzali obejrzeć wnętrza Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Do jednej z grup wyszedł prezydent Bronisław Komorowski. Oprowadzał po nowourządzonej Sali Chorągwianej, w której można zobaczyć wierne repliki historycznych sztandarów. Jednym z eksponatów jest symbol Solidarności.
Eksponowana jest także kopia sztandarów z czasów ostatniego króla z dynastii Jagiellonów Zygmunta Augusta. Można także zobaczyć proporzec z czasów Powstania Listopadowego, a także sztandar Piłsudczyków. Sala Chorągwiana jest udostępniona publiczności po raz pierwszy. Oprócz Pałacu Prezydenckiego można było zwiedzać także gmach Sejmu i Senatu.
Zwiedzający w Warszawie mogli zobaczyć także między innymi nieznane zakamarki Stadionu Narodowego oraz otwarte niedawno Muzeum Historii Żydów Polskich. Po stadionie gości oprowadzał między innymi piłkarz Michał Żewłakow oraz dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek. Można było zobaczyć między innymi szatnie zawodników a także salę, w której odbywają się konferencje prasowe.
Dzień przed Nocą Muzeów w Muzeum Historii Żydów Polskich otwarto pierwszą w historii placówki wystawę czasową. Ekspozycja "Do tych, co daleko” oparta jest na zachowanych w zbiorach YIVO Institute for Jewish Research amatorskich filmach z lat 20. i 30. kręconych przez Żydów ze Stanów Zjednoczonych, którzy odwiedzali rodzinne miejscowości w Polsce.
Moc Muzeów obchodzona była również w innych miastach Polski. W Poznaniu wzięły w niej udział 24 placówki. Wiele ekspozycji zostało przygotowanych specjalnie na Noc Muzeów i wiązało się z jej hasłem - "Muzeum Utracone". Dotyczyły dzieł, które zostały utracone, ale również na przykład utraconych zawodów. Poznaniacy mogli także odwiedzić Centrum Kultury Zamek.
Pisanie gęsim piórem i na glinianych tabliczkach, konkurs na najdłuższy tekst napisany pismem runicznym i wróżby. W Elblągu w czasie Nocy Muzeów można było wyruszyć w podróż w czasie. Przebrać się w strój sprzed kilku wieków, namalować zamek i wykaligrafować swoje imię. A także np. zobaczyć zabytki z różnych epok, m.in. znalezione na terenie Truso - osady Wikingów w Janowie pod Elblągiem oraz elbląskiej starówki - prezentowane na stałych wystawach, zmodernizowanych dzięki pomocy ministerstwa kultury.
W Zakopanem Muzeum Tatrzańskie właśnie na Noc Muzeów przygotowało wernisaż wystawy "Wyprawa - pośród tatrzańskich zakopiańskich idei".

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt