Logo Polskiego Radia
Print

Polska pomoc dla Syryjczyków

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 16.05.2013 16:54
Polska Akcja Humanitarna ponawia apel do Polaków o pomoc Syryjczykom, ofiarom wojny domowej.
fot. PAP/EPA

Polska Akcja Humanitarna ponawia apel do Polaków o pomoc Syryjczykom, ofiarom wojny domowej. Tysiące ludzi musiało tam uciekać ze swoich domów na terenach objętych walkami. Stracili wszytko. Ci , którzy nie znaleźli schronienia u rodzin - teraz zamieszkują opuszczone szkoły, starożytne ruiny i jaskinie w skałach.
Polska akcja Humanitarna w najbliższych dniach dotrze do uchodźców przebywających w prowincjach Idlib i Hama w Syrii. Misja PAH dostarczy uchodźcom żywność oraz leki na szerzącą się chorobę pasożytniczą - leiszmaniozę. Przekaże też tabletki do uzdatniania wody. Na miejscu PAH wesprze lokalną społeczność w założeniu piekarni i uruchomieniu systemu dystrybucji wypiekanego w niej chleba. Fundacja zakupi mąkę, dzięki której 400 rodzin przez okres 2 miesięcy będzie otrzymywało codziennie świeże pieczywo. W ten sposób wsparci zostaną także lokalni przedsiębiorcy. „Pomoc dla jednej rodziny to koszt około 3 zł dziennie, dlatego każda złotówka wpłacona na ten cel ma ogromne znaczenie” - mówi koordynatorka pomocy humanitarnej PAH.
W związku z trwającym ponad dwa lata konfliktem, a w konsekwencji załamaniem się systemu opieki zdrowotnej, w Syrii szerzy się leiszmanioza. Ocenia się, że w północnych prowincjach opanowanych przez opozycję cierpi na tę groźną chorobę kilkadziesiąt tysięcy osób, szczególnie dzieci. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Zakupione przez PAH leki zostaną przekazane szpitalom polowym i punktom medycznym w Hamie i Idlib. Na razie wystarczą na wyleczenie około tysiąca pacjentów - zbiórka pieniędzy na ten cel nadal trwa.
Według szacunków ONZ prawie 7 milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej na terenie Syrii - połowa z nich to dzieci. Jak zaznacza Polska Akcja Humanitarna - uchodźcy wewnętrzni w Syrii muszą otrzymywać regularne wsparcie, żeby przeżyć, bez konieczności opuszczania swojego kraju, tak jak zrobiło to już półtora miliona ich rodaków.
Informacje o pomocy dla Syryjczyków znajdują się na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej, oraz pod adresem www.siepomaga.pl/Syria

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt