Logo Polskiego Radia
Print

Polski prezydent wizytuje Francję

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 08.05.2013 15:50
Bronisław Komorowski wziął udział w Obchodach 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej
pl.wikipedia.orgpl.wikipedia.org

Francja jest zainteresowana budowaniem szczególnych, strategicznych relacji z naszym krajem, mówił Bronisław Komorowski. Prezydent, który przebywa z państwową wizytą w Paryżu, przed południem wziął udział w uroczystościach upamiętniających zakończenie II wojny światowej. Mówił, że wyjątkowa oprawa jego wizyty nie jest przypadkowa. Podkreślał, że polskie flagi wywieszone na Champs-Elysees to zamysł polityczny wymierzony w przyszłość. Francji zależy bowiem na tym, by relacje z Polską były coraz bliższe.
Komentując uroczystości pod Łukiem Triumfalnym prezydent powiedział, że myślał o swoich przodkach, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. "Gdzieś sobie myślałem, że pewnie patrzą na to z nieba i też się cieszą, że Polska po zerwaniu żelaznej kurtyny jest ponownie odkrywana, dostrzegana, doceniania w wymiarze historycznym, ale jestem przekonany, że także w wymiarze współczesnym", podkreślił Bronisław Komorowski.
Prezydenci Polski i Francji złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Odbyła się ceremonia wskrzeszenia wiecznego ognia. Odczytano apel poległych. Bronisław Komorowski i Francois Hollande w towarzystwie szefa sztabu Armii Francji i gubernatora wojskowego Paryża dokonali przeglądu wojsk. W uroczystości wzięło udział kilkudziesięciu polskich żołnierzy i około 200. kombatantów.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt