Logo Polskiego Radia
Print

Sukces "Matek I kwartału"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 26.04.2013 16:28
Dzieci, które urodziły się przed 17 marca 2013 roku nie będą dyskryminowane. Ich rodzice też.
Premier Donald Tusk podczas spotkania z rodzicami z ruchu "Matek I kwartału"Premier Donald Tusk podczas spotkania z rodzicami z ruchu "Matek I kwartału"fot. PAP/Radek Pietruszka

Dłuższe urlopy rodzicielskie dla matek pierwszego kwartału, dopłaty do przedszkoli i prawo wyboru dla części rodziców sześciolatków. To prezenty, które Donald Tusk podarował rodzicom przed majowym weekendem. To co jeszcze niedawno wydawało się niewykonalne, premier załatwił podczas jednej konferencji prasowej.
Dzieci, które urodziły się przed 17 marca 2013 roku nie będą dyskryminowane. Ich rodzice mogą liczyć na roczny urlop rodzicielski, podobnie jak rodzice dzieci urodzonych po pierwszym kwartale 2013 roku. Premier Donald Tusk ogłosił po spotkaniu z "matkami pierwszego kwartału", że znalazł dodatkowe środki na roczne urlopy dla wszystkich rodziców. Środki na ten cel zostaną pozyskane między innymi z części rezerwy powodziowej oraz z oszczędności w obsłudze zadłużenia. Premier podkreślił, że wpływ na jego decyzję miał upór matek, które domagały się równego traktowania.
Rząd znalazł też pieniądze na dopłaty do przedszkoli. Od września pięciogodzinna opieka nad dziećmi w przedszkolach będzie bezpłatna. Każda kolejna godzina będzie kosztować rodziców 1 złoty. Budżet będzie to kosztować dodatkowo około 200 milionów złotych. W sumie na przedszkola w budżecie państwa znajdzie się prawie pół miliarda - poinformował premier Donald Tusk.
Z ulgą mogą odetchnąć też rodzice pięciolatków. W przyszłym roku nie wszystkie 6-latki będą miały obowiązek pójścia do szkoły. Premier Donald Tusk zmienił decyzje rządu w tej sprawie. Podczas konferencji prasowej zapowiedział, że w przyszłym roku do szkoły obowiązkowo pójdą 6-latki urodzone między styczniem a lipcem. Natomiast młodsze dzieci, czyli urodzone w drugiej połowie roku, będą miały ten obowiązek dopiero w roku 2015. "To powinno złagodzić niepokój rodziców" - stwierdził premier.
Donald Tusk zapowiedział też, że w klasach 1-3 limit dzieci w jednej grupie będzie wynosił 25. Poza tym, będą tworzone oddzielne klasy dla młodszych i starszych uczniów z jednego rocznika.
Szef rządu zapewnił również rodziców dzieci niepełnosprawnych, że wkrótce wszyscy otrzymają zapowiadany dodatek w wysokości 200 złotych. Według zapowiedzi, rodzice mieli otrzymać dodatkowe pieniądze już w kwietniu. Donald Tusk przeprosił za opóźnienie.

IAR/MS

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt