Logo Polskiego Radia
Print

Polacy coraz mniej zadowoleni

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 24.04.2013 17:27
Jak wynika z badań CBOS - coraz krytyczniej oceniamy kierunek rozwoju sytuacji w kraju.
pixabay.com

W kwietniu nastąpiło kolejne pogorszenie nastrojów Polaków - wynika z badań CBOS. Coraz krytyczniej oceniamy kierunek rozwoju sytuacji w kraju. Towarzyszy temu spadek optymizmu w prognozach ogólnej sytuacji w ciągu najbliższego roku.
Dodatkowo, gorsze niż przed miesiącem są oceny sytuacji materialnej rodzin. Krytycznie oceniany jest stan i perspektywy polskiej gospodarki oraz sytuacja polityczna i możliwość jej zmiany.
Wciąż pesymistyczne oceniamy sytuację na rynku pracy. Ankietowani nie widzą szans znalezienia zatrudnienia na lokalnym rynku, a także obawiają się bezrobocia. Nieco lepsze niż w marcu są oceny i prognozy sytuacji wśród aktywnych zawodowo.
71 procent badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku. To wzrost o 3 procent miesiąc do miesiąca. Z kolei liczba tych, którzy uważają, że nasz kraj zmierza w dobrą stronę, zmalała o 2 procent. Taki pogląd wyraziło w ostatnim badaniu 17 procent ankietowanych.
Negatywne oceny rozwoju sytuacji w kraju przeważają we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Jednak najbardziej krytyczni są robotnicy niewykwalifikowani, bezrobotni, ludzie z najniższym dochodem oraz źle oceniający własne warunki materialne.
Badanie przeprowadzono w dniach 4 - 10 kwietnia, na losowej grupie 1150 dorosłych Polaków.

IAR/PP

tags: CBOS, Polska
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt