Logo Polskiego Radia
Print

Jest plan ratunkowy dla Cypru

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 25.03.2013 14:04
Zgodnie z planem, Bank of Cyprus zostanie zrestrukturyzowany, a Laiki Popular Bank - zlikwidowany.
fot. PAP/EPA/Katia Christodoulou

Eurogrupa zatwierdziła plan ratunkowy dla Cypru, przewidujący m.in. restrukturyzację cypryjskiego systemu bankowego. W Brukseli ministrowie finansów strefy euro omawiali propozycje przygotowane podczas ośmiogodzinnych negocjacji prezydenta Cypru Nicosa Anastasiadesa z szefami Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Unii Europejskiej i strefy euro
Zgodnie z planem, Bank of Cyprus zostanie zrestrukturyzowany, a Laiki Popular Bank- zlikwidowany. Depozyty z Laiki o wartości poniżej 100 tysięcy euro, mają trafić do Bank of Cyprus, który ma się stać "dobrym bankiem". Depozyty powyżej 100 tysięcy euro, nie mające gwarancji zgodnie z unijnym prawem, będą zamrożone i użyte do uregulowania długów. To także depozyty wielkich inwestorów, głównie rosyjskich. Pracę stracą ci zatrudnieni w Laiki Popular Bank. Koszty likwidacji poniosą udziałowcy, właściciele jego akcji i ci, których depozyty nie były gwarantowane.
Nie będzie obłożenia depozytów bankowych jednorazowym podatkiem. Ani tych powyżej 100 tysięcy, ani tych niższych.
Dziś upływa termin, w jakim Cypr miał się porozumieć z kredytodawcami. Zatwierdzenie restrukturyzacji cypryjskiego systemu bankowego przez eurogrupę jest warunkiem dokapitalizowania go przez Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy kwotą 10 miliardów euro. Nikozja miała jednak zebrać samodzielnie 5 miliardów 800 milionów euro i przedstawić planu reorganizacji banków.
W przypadku braku kompromisu Europejski Bank Centralny groził odcięciem pomocy finansowej dla rządu w Nikozji. Już wcześniej parlament Cypru przyjął kilka ustaw oszczędnościowych. Dzisiejsze porozumienie nie musi być zatwierdzane przez cypryjski parlament, gdyż wieczorem w piątek deputowani przyjęli już ustawy dotyczące restrukturyzacji banków.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt