Logo Polskiego Radia
Print

"To będzie trudny rok dla UE"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 15.03.2013 12:48
Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski porównał Polskę i Europę do okrętu na wzburzonym morzu.
Janusz LewandowskiJanusz Lewandowskifot. facebook.com/Janusz Lewandowski

Janusz Lewandowski zapowiada że ten rok będzie trudny dla Unii Europejskiej. Unijny komisarz do spraw budżetu mówił, że Wspólnota nie ma pieniędzy. Ewentualnych korekt można więc dokonywać tylko drogą przesuwania środków na najważniejsze cele. W negocjacjach należy zachować rozwagę, by nie destabilizować sytuacji, która i tak jest trudna.
Komisarz porównał Polskę i Europę do okrętu na wzburzonym morzu. "W takich warunkach trzeba unikać nieodpowiedzialnych zachowań, które mogą go rozbujać" - podkreślał polityk. Zaznaczył jednak, że następne lata powinny przynieść pewne uspokojenie i stabilizację. Jego zdaniem Europa będzie wychodziła z kryzysu.
Dziś drugi dzień unijnego szczytu w Brukseli. Wczoraj europejscy liderzy dyskutowali o sposobach walki z kryzysem. Ścierały się dwie wizje - oszczędnościowa i ta wspierająca wzrost gospodarczy.
W ostatnią środę europosłowie przyjęli rezolucję odrzucającą lutowy kompromis uzgodniony przez unijnych przywódców. Deputowani uważają bowiem, że poziom wydatków jest zbyt niski. Chcą większej elastyczności w przesuwaniu pieniędzy między kolejnymi latami i działami. Teraz rozpoczną się negocjacje z unijnymi rządami. Na czerwiec zapowiedziano głosowanie nad budżetem. Zgodnie z wynegocjowanym porozumieniem, Polska ma dostać ponad 105 miliardów euro.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt