Logo Polskiego Radia
Print

Premier uczy kanclerz polskiego

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 15.03.2013 12:48
Donald Tusk uczył w Brukseli Angelę Merkel wymowy polskiego nazwiska jej dziadka.
Angela Merkel i Donald TuskAngela Merkel i Donald Tuskfot. PAP/Radek Pietruszka

Donald Tusk uczył w Brukseli Angelę Merkel wymowy polskiego nazwiska jej dziadka. Z opublikowanej w Niemczech biografii kanclerz Niemiec wynika, że dziadek ze strony ojca nazywał się "Kazmierczak".
W 1930 roku rodzina zmieniła jednak nazwisko na "Kasner". Szef rządu, który przebywa na unijnym szczycie w Brukseli, wieczorem pisał na Twitterze, że kanclerz zwróciła się do niego o pomoc językową. W rozmowie z dziennikarzami Donald Tusk mówił, że krótka lekcja polskiego zakończyła się sukcesem. "Nie sprawia już jej kłopotu prawidłowe wymawianie nazwiska Kazmierczak, co nie jest takie proste z punktu widzenia Niemca"- powiedział szef rządu. Dziadek Angeli Merkel ze strony ojca urodził się w 1896 roku i pochodził z Poznania.
Premier przypomniał, że to nie jest pierwsza lekcja języka polskiego pobierana przez panią kanclerz. Na początku tygodnia w czasie targów Cebit uczyła się słowa "krzesło". W Hanowerze został zaprezentowany program komputerowy do nauczania języków obcych, w tym polskiego. Premier mówił, że uczy on wymawiania trudnych polskich słów, dlatego - jak relacjonował -" słowo krzesło to zasługa komputera a nie moja".

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt