Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent odznaczył "Żołnierzy Wyklętych"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 28.02.2013 15:39
"Nie prezydent, a ojczyzna wam dziękuje" - mówił Bronisław Komorowski.
Prezydent Bronisław Komorowski i odznaczeni Żołnierze WyklęciPrezydent Bronisław Komorowski i odznaczeni Żołnierze Wyklęcifot. PAP/Jacek Turczyk

Nie prezydent, a ojczyzna wam dziękuje - tak do żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia mówił Bronisław Komorowski.
Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent wręczył Ordery Krzyża Niepodległości. Bronisław Komorowski podkreślił, że wszystkie wyrzeczenia, wszelka poniewierka, wszystkie straty, ból, czasem śmierć, długotrwała marginalizacja, to wszystko było ku chwale Ojczyzny. Trudno, jak mówił za to dziękować, ale trzeba stale podkreślać i przypominać.
Prezydent podkreślił, że w tym roku przypada 150-ta rocznica Powstania Styczniowego. Zwrócił uwagę, że tamto pokolenie doczekało się wolnej Polski w 1918 roku.
"Patrząc na państwa myślę, że historia polska zatoczyła wielkie koło, i jeszcze raz państwo, jako ostatni żołnierze II Rzeczypospolitej, trwaliście na posterunkach walki o wolność, niepodległość, suwerenność Polski i doczekaliście, nie wszyscy, wolnej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej, III Rzeczypospolitej", mówił prezydent.
Bronisław Komorowski powiedział, że jutro w Żyrzynie złoży wieniec pod pomnikiem upamiętniającym bitwę z okresu Powstania Styczniowego.
"To takie miejsce, które w sposób symboliczny wiąże dwie tradycje - Powstania Styczniowego i walki Żołnierzy Wyklętych" - mówił. Podkreślił, że Żyrzyn był także miejscem akcji żołnierzy podziemia zbrojnego w 1945 roku. Zdobywali oni mundury sowieckie i ciężarówki, które później posłużyły do rozbicia więzienia w Puławach.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt