Logo Polskiego Radia
Print

Kolejne testy atomowe?

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 15.02.2013 18:30
Północna Korea jest gotowa na kolejne próby z bronią atomową - informuje Reuters.
Północnokoreańska rakieta Unha-3 na wyrzutni. Zdjęcie ilustracyjnePółnocnokoreańska rakieta Unha-3 na wyrzutni. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Deuterium 001/Wikimedia Commons/CC

Północna Korea jest gotowa na kolejne próby z bronią atomową - informuje Reuters. Nie wyklucza też testów rakiet dalekiego zasięgu. Taką informacje przedstawiciele północnokoreańskiego reżimu przekazali chińskim dyplomatom. Władze w Pjongjangu zapowiedziały, że odstąpi od prób, jeśli Stany Zjednoczone złagodzą swoją politykę wobec nich.
Według deklaracji Koreańczyków z Północy, są oni gotowi na przeprowadzenie przynajmniej dwóch prób eksplozji o sile ponad 10 kiloton trotylu. Próby zostaną przeprowadzone, jeśli Stany Zjednoczone nie rozpoczną rozmów dyplomatycznych na temat zakończenia stanu wojny. Od 1953 roku między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi trwa rozejm, nigdy nie zakończony formalnym traktatem pokojowym.
Naukowcy z Korei Południowej potwierdzają po analizie zdjęć satelitarnych, że Pjongjang przygotowuje kolejne tunele do podziemnych detonacji.
Ostania próba atomowa Korei Północnej sprzed kilku dni wywołała lawinę krytyki pod adresem władz w Pjongjangu. Zdecydowanych działań wobec Korei Północnej domagają się już nie tylko Stany Zjednoczone, ale również państwa, które broniły dotąd Pjongjangu na arenie międzynarodowej, czyli Chiny i Rosja. Chiny zapowiedziały, że są gotowe poprzeć kolejne sankcje wobec Korei Północnej.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt