Logo Polskiego Radia
Print

Korea Płn. przeprowadziła próbę atomową

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 12.02.2013 10:48
Władze w Seulu potwierdziły, że Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę nuklearną.
foto: Wikipedia/Federal Government of the United States

Wcześniej informowano, że na północy półwyspu odnototowano wstrząsy, mogące świadczyć o przeprowadzeniu podziemnego testu jądrowego.

Według amerykańskiej służby sejsmologicznej, epicentrum wstrząsów o sile 4,9 stopni w skali Richtera, znajduje się blisko miejsca uznawanego za poligon, gdzie przeprowadzane mają być doświadczenia z bronią jądrową. Korea Południowa ogłosiła w związku z tym stan pogotowia.

Według ekspertów, wstrząsy były zlokalizowane w tym samym miejscu, z którego Korea Północna przeprowadziła poprzednie testy jądrowe w latach 2006 i 2009. Południowokoreańskie ministerstwo obrony mówi o "potężnej eksplozji" o mocy od 6 do 7 kiloton. Wybuch miał mieć wielką siłę niszczącą.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiada nadzwyczajne spotkanie w tej sprawie.

W ubiegłym miesiącu włądze w Phenianie zapowiedziały, że planują kolejną próbę nuklearną. Miała to być odpowiedź na grudniową decyzję ONZ o rozszerzeniu sankcji wobec Korei Północnej.

Społeczność międzynarodowa potępia północnokoreańską próbę nuklearną. Podziemny wybuch ładunku atomowego miał miejsce minionej nocy na poligonie w północnej części kraju.

Próbę potępił sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon, który uznał ją za "głęboko destabilizującą" prowokację, a także za otwarte pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Wybuch zdecydowanie potępił brytyjski sekretarz stanu William Hague. Podobne stanowisko zajęło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Premier Japonii Shinzo Abe wyraził "zdecydowany protest i najgłębsze ubolewanie". Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie wybuchu.

Była to trzecia próba nuklearna, przeprowadzona przez Północną Koreę. Władze w Phenianie poinformowały, że użyto zminiaturyzowanego sprzętu o dużej sile rażenia. Zapewniły, że próbę przeprowadzono w sposób bezpieczny. Wywołany eksplozją wstrząs miał siłę czterech i dziewięciu dziesiątych stopnia w skali Richtera.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt